Forum Militarystyka Survival Ekwipunek Strona Główna Militarystyka Survival Ekwipunek
Forum O Survivalu, Militarystyce I Ekwipunku...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Broń Palna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Militarystyka Survival Ekwipunek Strona Główna -> Broń
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PanteraSFG
Administrator
Administrator



Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łomża

PostWysłany: Śro 6:13, 07 Gru 2005    Temat postu: Broń Palna

Dajcie sugestje na opis pierwszej broni palnej na forum...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PanteraSFG
Administrator
Administrator



Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łomża

PostWysłany: Śro 12:37, 07 Gru 2005    Temat postu: Broń palna używana przez Wojsko Polskie

9 mm pistolet samopowtarzalny WIST-94


9 mm pistolet samopowtarzalny wz. 1983 (P-83) „Wanad”


7,62 mm pistolet samopowtarzalny wz. 1933 „TT”


26 mm pistolet sygnałowy wz. 1944


9 mm pistolet samopowtarzalny wz. 1964 (P-64)


26 mm pistolet sygnałowy wz. 1978


9 mm pistolet maszynowy wz. 1963 (Pm-63)


9 mm pistolet maszynowy wz. 1984P (Pm-84P) „Glauberyt”


7,62 mm karabinek AK


7,62 mm karabinek AKM


5,45 mm karabinek wz. 1988 „Tantal”


5,56 mm karabinek wz. 1996 „Beryl”


7,62 mm karabinek-granatnik wz. 1960


7,62 mm karabinek-granatnik wz. 1974


7,62 mm karabin wyborowy SWD


7,62 mm ręczny karabin maszynowy DP wz. 1928


7,62 mm karabinek maszynowy D


7,62 mm karabinek maszynowy RPK


7,62 mm karabin maszynowy PK/PKS


5,45 mm karabinek maszynowy RPK-74


7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy PKM/PKSM


7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy PKM/PKSM


14,5 mm podwójnie sprzężony przeciwlotniczy karabin maszynowy ZPU-2


12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW „Utios”


84 mm granatnik Carl Gustaf M3


Ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-7


Ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-76 „Komar”


40 mm lekki granatnik wz. 1983 „Pallad-D”


40 mm lekki granatnik wz. 1983 „Pallad-D”


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PanteraSFG
Administrator
Administrator



Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łomża

PostWysłany: Śro 14:24, 07 Gru 2005    Temat postu: 7,62mm karabin maszynowy PK(PKS), PKM(PKMS), PKMN(PKMSN), PK

62mm karabin maszynowy PK(PKS), PKM(PKMS), PKMN(PKMSN), PKT

Geneza karabinu maszynowego PK sięga lat 50-tych XX wieku. W ramach prac konstrukcyjnych nad karabinami maszynowymi kalibru 7,62 mm, zasilanymi amunicją 7,62 x 54 mm, mającymi zastąpić wszystkie znajdujące się na uzbrojeniu Armii Czerwonej ciężkie i ręczne karabiny maszynowe, przedstawiono kilka projektów, m.in. uniwersalne karabiny maszynowe bazujące na konstrukcji używanych przez Armię Czerwoną karabinów maszynowych DPM oraz SG-43 (SGM) oraz konstrukcje zbudowane od podstaw . Spośród kilku tych ostatnich projektów broni do dalszych prac wybrano uniwersalne karabiny maszynowe: konstrukcji M.T.Kałasznikowa oraz projektu G.I. Nikitina i J.M.Sokołowa. W 1958 r. zbudowano prototypy obu typów karabinów a w 1960 r. przeprowadzono jednocześnie badania poligonowe obu konstrukcji. Do produkcji skierowano ostatecznie konstrukcję Kałasznikowa, na decyzję o wyborze tego typu miał m.in. wpływ wysoki stopień jego unifikacji z będącym już na uzbrojeniu karabinkiem AK oraz ręcznym karabinem maszynowym RPK .

Karabin maszynowy Kałasznikowa wszedł w 1961 roku do uzbrojenia Armii Radzieckiej pod nazwą: 7,62 mm karabin maszynowy PK ( Pulemiot Kałasznikowa ). Karabin posiada zasilanie taśmowe (początkowo stosowano taśmę ciągłą, później segmentową składającą się z odcinków po 50 naboi). Taśma o pojemności stu naboi jest przechowywana w blaszanej skrzynce amunicyjnej mocowanej pod komorą zamkową broni. Równocześnie z PK opracowano odmianę PKS (Puleijot Kałasznikowa Stankowyj) - wszedł on do produkcji w 1962 r. Odmiana PKS pełni funkcję ciężkiego karabinu maszynowego - posiada podstawę trójnożną oraz większy zapas amunicji. Do karabinu PKS stosowano podstawę trójnożną 6T2 konstrukcji E.S.Samożenkowa o masie 7,5 kg. Jako ckm karabin jest używany z taśmą o pojemności 200 naboi (skrzynka amunicyjna jest w takim przypadku ustawiana obok broni). Istnieje także odmiana tego ukm pod nazwą PKB . Przeznaczona jest do mocowania na zewnątrz wozów bojowych z tym, że zamiast kolby i chwytu pistoletowego zastosowano tylce.

W roku 1962 do uzbrojenia przyjęto pochodny PK , czołgowy karabin maszynowy PKT ( Pulemiot Kalasznikowa Tankowyj ). PKT posiada niewymienną dłuższą lufę o grubszych ściankach oraz zamknięty regulator gazowy. Karabin wyposażono w elektrospust. Zasilanie zapewnia taśma o pojemności 250 naboi.

W 1969 roku PK/PKS zostały zmodernizowane i jako PKM/PKMS (Pulemiot Kałasznikowa Modernizowannyj/ Pulemiot Kalasznikowa Modernizirowannyj Stankowyj ) ) wprowadzone do masowej produkcji. Zmiany konstrukcyjne miały na celu zmniejszenie masy karabinu. Osiągnięto to poprzez szerokie zastosowanie przy produkcji technologii tłoczenia. PKM/PKMS różni się od PK/PKS budową niektórych zespołów, przy czym zasada działania broni pozostała taka sama. Zastosowano lżejszą lufę (bez żeber) i nowy tłumik płomienia. Pokrywę komory zamkowej i osłonę donośnika zaczęto tłoczyć z cieńszej blachy. Aby zachować sztywność pojawiły się na nich charakterystyczne przetłoczenia. Kolbę wyposażono w oporę naramienną ułatwiającą strzelanie z dwójnogu. Zmiany spowodowały zmniejszenie masy broni z dotychczasowych 9 kg do 7,5 kg. W PKMS zastosowano nową podstawę trójnożną 6T5 konstrukcji L.W.Stiepanowa o masie 4,5 kg. Na początku lat 70. pojawiła się wersja PKMN/PKMSN wyposażona w podstawę do mocowania nocnego celownika noktowizyjnego PPN-3 ( w Polsce również PCS-5 Gabro )

Rodzina km PK jest użytkowana w około 40 krajach świata. Są lub były produkowane m.in. w Bułgarii ( PK, PKM i PKT ), Chinach ( PKT oraz PKM jako Typ 80 ), Serbii ( PKT oraz PK jako M80), Rumunii ( PK i PKT ) oraz w Polsce przez Zakłady Przemysłu Metalowego "H. Cegielski" w Poznaniu (obecnie H. Cegielski - Poznań S.A.) - od 1968 roku produkowano PK/PKS i PKT , od 1974 roku PKM/PKMS , od 1974 roku PKMN/PKMSN , a później zmodernizowane jego wersje PKMP/PKMSP , PKMNP/PKMSNP . W Polsce, w latach 1995-1999, opracowano modyfikację km PKM/PKMS , pod nazwą PKM/PKMS-NATO , dostosowaną do amunicji 7,62 x 51 mm. Przekonstruowano lufę (odmienne wymiary komory nabojowej), suwadło, podstawę donośnika, zamek i wyrzutnik. Przekonstruowano także taśmę nabojową. Broni nie wprowadzono do produkcji,. W 1995 r. opracowano także km PKT-Grom. Jest to km czołgowy PKT na regulowanej podstawie kolumnowej, przystosowany do montażu m.in. na jednostkach pływających. Posiada muszkę kołową, spust mechaniczny i tylce. Natomiast ukm PKMP/PKMSP wyposażony jest w podświetlane gazowymi trytowymi źródłami światła przyrządy celownicze, a PKMNP/PKMSNP - w podświetlane przyrządy celownicze i celownik noktowizyjny. W Polsce rodzina karabinów maszynowych PK/PKM stanowi podstawową broń wsparcia na szczeblu drużyny i plutonu (zmechanizowanego, piechoty górskiej, desantowo-szturmowego, kawalerii powietrznej, obrony terytorialnej). PKT jest natomiast uzbrojeniem wozów bojowych i samochodów. Następcą PK/PKM/PKS/PKMS w Wojsku Polskim jest wprowadzana obecnie do jednostek rodzina karabinów maszynowych UKM-2000 zasilanych amunicją 7,62 x 51 mm, opartych na konstrukcji ukm PKM/PKMS.

Ogólna charakterystyka broni:

Karabin maszynowy PK/PKM należy do rodziny zespołowej broni strzeleckiej wsparcia pododdziału. Przeznaczony są do zwalczania celów na odległościach do 1000 m ( odmiana PKS/PKMS - do 1500m).

Jest to broń samoczynna działająca na zasadzie odprowadzenia części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Ryglowanie następuje poprzez obrót zamka. Broń strzela z zamka otwartego. Mechanizm ( PK/PKM - mechaniczny, PKT - elektrospust) spustowy umożliwia prowadzenie wyłącznie ognia seryjnego (ciągłego). Karabin posiada mechanizm zabezpieczający w postaci dźwigniowego bezpiecznika nastawnego. Ponieważ stosowane do km naboje mają wystającą kryzę karabin posiada tzw. wyłuskiwacz, znajdujący się w tylnej części suwadła i służący do wyciągania naboju z taśmy. Donośnik z wahliwym podajnikiem napędzany jest przez kształtowe powierzchnie suwadła. Sprężynujący wyciąg znajduje się w zamku, wyrzutnik zaś jest nieruchomy - jest nim występ komory zamkowej.

Lufa karabinu ma chromowany przewód oraz regulator gazowy o trzech nastawach, chłodzona jest powietrzem i szybkowymienna, zakończona szczelinowym tłumikiem płomienia Na zewnętrznej powierzchni lufy znajdują się wzdłużne żebra zwiększające powierzchnię promieniowania ciepła - tylko w PK/PKS

Do rury tłoka gazowego umocowany jest na stałe dwójnóg. Broń jest zasilana z prawej strony, taśmą z otwartymi ogniwkami

Przyrządy celownicze składają się z muszki stałej i nastawnego celownika krzywiznowego.

Karabinów maszynowe rodziny PK są bronią niezawodną, odporną na uszkodzenia i brutalne traktowanie.

Dane taktyczno-techniczne PKM (w nawiasie PK )

Kaliber: 7,62 mm
Długość broni: 1196 (1173) mm
Długość lufy: 605 mm
Liczba (skok) bruzd: 4 (240 mm)
Długość linii celowniczej: 664 (633) mm
Masa broni: 7,5 (9) kg.
Masa PKMN: 7,9 kg
Masa lufy: 2,4 (2,6) kg.
Masa skrzynki amunicyjnej na 100 nabojów (załadowanej): 3,9 kg.
Odległość celowania: 100-1500 m
Odległość strzału bezwzględnego do celu:
o wysokości 0,5m: 420
o wysokości 1,7m: 640 m
Prędkość początkowa pocisku: 825 m/s
Energia początkowa pocisku: 3230 J
Szybkostrzelność teoretyczna: 600-700 strz/min.
Szybkostrzelność praktyczna: do 250 strz/min.
Typ naboju: 7,62x54 mm R
Rodzaje stosowanych nabojów:
z pociskiem zwykłym ŁPS (w jednostce ognia 700 naboi)
z pociskiem smugowym T-46 (w jednostce ognia 100 naboi)
z pociskiem przeciwpancerno-zapalającym B-32 (w jednostce ognia 200 naboi)
nabój ślepy
Masa naboju: 22-23 g
Masa pocisku: 9,5-10,7 g
Obsługa: 2 ludzi (celowniczy, pomocnik)
Standardowe wyposażenie broni: lufa zapasowa, pas nośny, wycior składany, przybornik, dwie skrzynki 100 i dwie 200 nabojowe z taśmami, odrzutnik i ramka do strzelania amunicją ślepą, pokrowce na broń i lufę, zestaw części zamiennych.

Dane taktyczno-techniczne PKMS (w nawiasie PKS )

Kaliber: 7,62 mm
Długość broni: 1196 (1173) mm
Długość lufy: 605 mm
Liczba (skok) bruzd: 4 (240 mm)
Długość linii celowniczej: 677 mm
Masa broni: 7,5 (9) kg
Masa PKMSN: 7,9 kg
Masa lufy: 2,4 (2,9) kg
Masa podstawy: 4,5 (7,7) kg
Całkowita masa broni z podstawą:
6T2: 15 (16,5) kg
6T5: 12 (13,5) kg
PKMSN: 15,4 kg
Kąt ostrzału poziomego z broni zamontowanej na podstawie:
do celów naziemnych: 6T5: 30 stopni (6T2: 45 stopni)
do celów powietrznych 6T2/6T5: 360 stopni
Masa skrzynki amunicyjnej na 200 nabojów (załadowanej): 8 kg
Odległość celowania: 100-1500 m
Odległość strzału bezwzględnego do celu:
o wysokości 0,5m: 420 m
o wysokości 1,7m: 640 m
Prędkość początkowa pocisku: 825 m/s
Energia początkowa pocisku: 3230 J
Szybkostrzelność teoretyczna: 600-700 strz/min
Szybkostrzelność praktyczna: do 250 strz/min
Typ naboju: 7,62x54 mm R
Rodzaje stosowanych nabojów:
z pociskiem zwykłym ŁPS (w jednostce ognia 1400 naboi)
z pociskiem smugowym T-46 (w jednostce ognia 200 naboi)
z pociskiem przeciwpancerno-zapalającym B-32 (w jednostce ognia 400 naboi)
nabój ślepy
Masa naboju: 22-23 g
Masa pocisku: 9,5-10,7 g
Obsługa: 3 ludzi (celowniczy, pomocnik, amunicyjny)
Standardowe wyposażenie broni: lufa zapasowa, podstawa 6T5 (6T2), pas nośny, wycior składany, przybornik, sześć skrzynek 200-nabojowych z taśmami, odrzutnik i ramka do strzelania amunicją ślepą, pokrowce na broń i lufę, zestaw części zamiennych oraz pasy do przenoszenia podstawy i skrzynek amunicyjnych.

Dane taktyczno-techniczne PKT (w nawiasie PKT-Grom )

Kaliber: 7,62 mm
Długość broni: 1096 mm
Długość lufy: 722 mm
Liczba (skok) bruzd: 4 (240 mm)
Masa broni: 10,5 (11) kg
Masa lufy: 3,23 kg
Masa podstawy kolumnowej PKT-Grom : 25 kg
Wysokość podstawy ( maks.): 1520 mm
Całkowita masa broni z podstawą: 36 kg
Kąt ostrzału z broni zamontowanej na podstawie:
w poziomie: 360 stopni
w pionie: od -20 stopni do +80 stopni
Masa skrzynki amunicyjnej na 250 nabojów (załadowanej): 9,6 kg
Odległość strzału bezwzględnego do celu:
o wysokości 0,5m: 420 m
o wysokości 1,7m: 640 m
Prędkość początkowa pocisku: 855 m/s
Energia początkowa pocisku: 3280 J
Szybkostrzelność teoretyczna: 700-800 strz/min
Szybkostrzelność praktyczna: do 250 strz/min
Maksymalna długość serii: 500 strzałów
Typ naboju: 7,62x54 mm R
Rodzaje stosowanych nabojów:
z pociskiem zwykłym ŁPS
z pociskiem smugowym T-46
z pociskiem przeciwpancerno-zapalającym B-32
nabój ślepy
Masa naboju: 22-23 g.
Masa pocisku: 9,5-10,7 g.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PanteraSFG
Administrator
Administrator



Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łomża

PostWysłany: Sob 17:20, 10 Gru 2005    Temat postu: M60



Rodzaj uniwersalny karabin maszynowy
Kraj pochodzenia USA
Historia
Prototypy 1940 - 1957
Produkcja seryjna 1957 - do chwili obecnej
W uzbrojeniu 1957 - do chwili obecnej
Użytkownicy US Armed Forces
Użycie bojowe wojna wietnamska, I i II wojna w Zatoce Perskiej,
Wersje M60, M60C, M60D, M60E1, M60E2, M60E3, M60E4


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PanteraSFG
Administrator
Administrator



Dołączył: 06 Gru 2005
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łomża

PostWysłany: Sob 20:41, 10 Gru 2005    Temat postu: Zamieszczę kilka zdjęć

Kilka zdjęć broni


EnfieldENFIELD L85A1/SA80



COLT M4 COMMANDO



STEYR AUG P



Zmieniona wersja na 9mm


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Militarystyka Survival Ekwipunek Strona Główna -> Broń Wszystkie czasy w strefie GMT - 1 Godzina
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin